Românul Emanuel Gyenes, pe locul 26 la general în Raliul Dakar Recomandat

13 gyenes 13 gyenes

Americanul Ricky Brabec (Honda) a câştigat etapa a 10-a a Raliului Dakar 2021 la secţiunea moto, desfăşurată miercuri între localităţile saudite Neom şi Al Ula, în timp ce românul Emanuel Gyenes a terminat pe 32, iar argentinianul Kevin Benavides e noul lider la general.
Campionul en titre a fost cronometrat cu timpul de 03 h 12 min 33 sec pe 342 km, fiind urmat de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda), la 03 min 15 sec, şi de Kevin Benavides (Honda), la 05 min 11 sec, care a preluat conducerea cursei, după problemele liderului clasamentului general. Gyenes ocupă poziţia a 26-a la general, la 07 h 23 min 52 sec de lider. La clasa Malle Moto (fără asistenţă tehnică), românul este al doilea, la 01 h 02 min 21 sec de liderul lituanian Arunas Gelazninkas, având puţine şanse să îl mai ajungă. Mani Gyenes este al doilea şi la clasa Marathon, la 04 h 12 min 35 de spaniolul Tosha Schareina. Joi se va desfăşura etapa a noua, penultima, între Al Ula şi Yanbu, lungă de 557 km, dintre care 511 km cronometraţi (cea mai lungă probă specială a raliului).