Pilotul Simone Tempestini a câştigat o probă specială la Rally di Roma Recomandat

26 tempestini 0 26 tempestini 0

Federaţia Română de Automobilism Sportiv a anunţat într-un comunicat că pilotul Simone Tempestini a înregistrat încă o premieră pentru automobilismul sportiv românesc, prima probă specială câştigată în Campionatul European de Raliuri, duminică, în Rally di Roma Capitale 2021. Cu Sergiu Itu copilot, pe un model Skoda Fabia Rally 2 Evo, Tempestini s-a impus în cea de-a 12-a probă specială (penultima) a raliului care s-a desfăşurat în Italia. La general, Simone Tempestini a încheiat pe locul 7, la doar 10 secunde de Top 5 şi la 01 min 06 sec 5/10 de câştigător. După trei etape, Simone se află în Top 10 din clasamentul general.