Irina Bara ajunge în optimi la Montevideo Recomandat

16 bara 16 bara

Tenismena Irina Bara s-a calificat luni în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Montevideo, dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a dispus, de Katharina Gerlach (Germania), cu 3-6, 6-1, 6-1. Bara (26 ani, 133 WTA) a obţinut victoria după 117 minute în faţa adversarei sale (23 ani, 223 WTA). Românca şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA, iar în optimi o va întâlni pe învingătoarea dintre Martina Capurro Taborda (Argentina) şi Xiaodi You (China).  Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze (Georgia) sunt favorite 1 la dublu şi vor juca direct în sferturi, împotriva învingătoarelor partidei Gabriela Lee (România)/Ana Sofia Sanchez (Mexic) - Xiaodi You (China)/Carol Zhao (Canada).