Hamilton a câştigat cursa din Qatar şi a relansat lupta pentru titlu mondial Recomandat

22 hamilton 22 hamilton

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position, a câştigat prima ediţie a Marelui Premiu de Formula 1 al Qatarului, care a avut loc duminică, în nocturnă, pe circuitul de la Losail. Vestappen s-a clasat pe locul secund în Qatar, la 25,7 secunde în spatele septuplului campion mondial, după ce a fost retrogradat pe poziţia a şaptea a grilei de start. Locul al treilea, la 59,4 secunde, a fost ocupat de spaniolul Fernando Alonso (Alpine), dublu campion mondial de Formula 1 (2005, 2006), care a semnat cu această ocazie primul sau podium în Marele Circ din ultimii şapte ani. Duelul dintre Hamilton şi Vestappen pentru titlul mondial în acest sezon va continua peste două săptămâni, la Marele Premiu al Arabiei Saudite, o altă cursă care îşi va face anul acesta debutul în calendarul Formulei 1.