Irina Begu a pierdut dramatic în turul secund la Melbourne Recomandat

19 begu 19 begu

Tenismena Irina Begu a fost învinsă joi de germanca Laura Siegemund cu scorul de 5-7, 7-5, 6-3, la Melbourne, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Begu (32 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, a cedat după aproximativ trei ore de joc. Românca a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar apoi a fost egalată şi Siegemund (34 ani, 148 WTA) a servit pentru set la 5-4, însă Begu s-a impus cu 7-5 după trei ghemuri consecutive. Setul secund a fost echilibrat până la 5-5, când germanca a reuşit break-ul care a făcut diferenţa (7-5 pentru Siegemund). Actul decisiv a fost dominat de Siegemund, care s-a impus cu 6-3, după ce a condus cu 5-1, Irina a dat semne de revenire cu un break dar germanca a încheiat confruntarea cu un rebreak.